Z čeho vlastně jsou?

Přirozeně i interiérové dveře mají různou podobu a konstrukci. A podle ní se liší nejen jejich vlastnosti a plnění výše uvedených funkcí, ale také cena a trvanlivost a odolnost. V současnosti se používají tyto základní typy konstrukcí: voštinové, s dutinovou dřevotřískou, z plné dřevotřísky, sendvičové z lepených hranolů a masivní – tedy pravý dřevěný masiv. […]

Přirozeně i interiérové dveře mají různou podobu a konstrukci. A podle ní se liší nejen jejich vlastnosti a plnění výše uvedených funkcí, ale také cena a trvanlivost a odolnost. V současnosti se používají tyto základní typy konstrukcí: voštinové, s dutinovou dřevotřískou, z plné dřevotřísky, sendvičové z lepených hranolů a masivní – tedy pravý dřevěný masiv. Podle účelu a nároků si musíme zvolit jeden z nich. Pomíjíme zatím dveře kovové, plastové a podobné. Mluvíme o klasických „dřevěných“.

Voštiny

Základem je vždy rám z dřevěných hranolů. Různě masivní, z různého dřeva. Mezi rám se pak vkládá takzvaná výplň. Voštinová je jistě dobře známa každému, kdo do ní někdy vzteky kopl. Pod prokopnutým většinou sololitem objevil pak při zkoumání díry malé, jakoby včelí plástve. To jsou ty voštiny, ve tvaru vícebokých buněk, jsou z papíru a izolují tepelně, zvukově a drží svrchní krycí vrstvy vnější a vnitřní strany. Dnes se již příliš nepoužívá sololit, krycím materiálem může být tenká dřevotříska, dýhované překližky apod.